Що являє собою вологомір, на чому грунтується принцип його роботи

Вологомір є високоточним пристроєм, що дозволяє більш-менш успішно контролювати показник вологості рідких, газоподібних, твердих речовин, в тому числі і сипучих.

В магазине "Сова" Вы всегда можете влагомер купить в Украине по самой выгодной цене.

Вологість - це процентне співвідношення маси води і маси будь-якого матеріалу, в якому вона міститься.

Контроль рівня вологості дуже важливий не тільки на виробництві, але і в побуті, тому що кількість води, що міститься в повітрі, може мати серйозний вплив на стан здоров'я людини.

Принцип роботи сучасних вологомірів може грунтуватися на різних методах вимірювання кількості води, що міститься в тих чи інших матеріалах. Розглянемо найбільш поширені з них:

Ваговий метод. Це один з найперших способів, що набув широкого поширення. Згідно з ним беруть фрагмент матеріалу, в якому потрібно визначити відсоток вмісту вологи, зважують його, потім сушать певним чином і знову зважують. Грунтуючись на показниках ваги до і після сушіння, обчислюють кількість вологи у відсотках. Що ж стосується вологості повітря, то її визначають по-іншому: в камеру, ізольовану від зовнішнього середовища, поміщають гігроскопічний матеріал, який був попередньо зважений, і закачують повітря, що підлягає дослідженню. Гігроскопічний матеріал вбирає в себе рідину, що міститься в повітрі, після чого його знову зважують, і встановлюють шуканий показник. Ваговій метод не складний і дає точний результат, але застосовувати його можна лише в тому випадку, якщо в наявності є спеціальне дороге обладнання. Тому він не завжди прийнятний, особливо в домашніх умовах.

Власний (гігроскопічний) метод. Він підходить для вимірювання вологості атмосфери, але для твердих речовин його застосувати не можна. Для проведення аналізу використовується людську волосину, який має властивість змінювати розмір в залежності від ступеня вологості повітря. Цей спосіб, як і попередній, досить старий. У наш час він був трохи модернізований - замість волосся почали використовувати штучні матеріали, також схильні до впливу вологи.

Психометрический метод. Щоб виміряти вологість використовують два термометра. Один з них загортають в мокру бавовняну тканину, і в зв'язку з цим він показує більш низьку температуру, ніж другий. Вологість обчислюється відповідно до спеціально розробленої таблицею різниці температур. Такий метод дозволяє контролювати рівень вологості більш точно, ніж попередній. За останній час наука пішла далеко вперед, і психометричні прилади були вдосконалені: термометри замінили термічні датчики, а сам прилад тепер оснащений цифровими мікросхемами, які виводять результати аналізу на дисплей.

Кондуктометричний метод. Прилад, що працює за цим методом і званий голчастим влагоміром, має дві гострі голки, які під час дослідження занурюються в який-небудь матеріал. Між ними виникає електричний опір, яке вимірює вологомір. Далі, використовуючи формулу, вбудовану в його пам'ять, пристрій підраховує вміст вологи. Такий спосіб має свої переваги і недоліки. До перших можна віднести простоту і швидкість використання, а до других - залежність результату від ступеня контакту голок з матеріалом і неможливість проведення дослідження, якщо вологість становить менше 5%. До того ж від голок, встромляє в матеріал, залишаються помітні сліди. При дослідженні, наприклад, елементів меблів або цінної деревини це не прийнятно.

Діелькометричний метод. Влагоміри, що використовують такий спосіб вимірювання вологості, оснащені генератором радіочастот, що вимірює ступінь діелектричної проникності досліджуваного матеріалу. Також конструкція приладу передбачає наявність датчиків, які потрібно притиснути невеликим зусиллям до матеріалу, щоб зробити вимір. Для забезпечення максимально точного результату дослідження, перед його початком необхідно вибрати марку або породу матеріалу, який буде піддаватися дослідженню. До переваг даного методу можна віднести максимальну точність результатів аналізу, швидке отримання даних, відсутність пошкодження на поверхні матеріалу. До приладів, що використовують даний метод вимірювання вологості, відноситься потоковий вологомір.

Хімічний метод. На фрагмент матеріалу наносять спеціальну речовину, що вступає в реакцію тільки з водою. Вологість вимірюється шляхом обчислення кількості газу, що виділяється і рідини.

На сьогоднішній день для вимірювання вологості використовуються електронні пристрої, які мають різні можливості і характеристики, які використовують для проведення аналізу певний спосіб, і оснащені додатковими функціями, властивими даній моделі. Щоб досліджувати гази і рідини, найкраще застосовувати гігроскопічні, психометричні, хімічні вологоміри. Для твердих матеріалів - кондуктометричні і діелькометричні.

Похожие страницы: